LED žárovky - ano či ne?

11.06.2012 18:26

LED žárovky čím dál rychleji nahrazují klasické i úsporné žárovky. Jejich spotřeba energie je minimální v porovnání s jinými světelnými zdroji. Životnost LED žárovek je mnohonásobně vyšší. Důležitým parametrem je světelný tok. Jednotkou je 1 Lumen (lm). Čím vyšší je tato hodnota, tím větší osvětlení touto žárovkou získáte (tím vyzáří více energie).

Další udávanou hodnotou je příkon (spotřeba). Jednotkou je 1 watt (W). Udává množství energie spotřebované za jednotku času. Spotřeba LED žárovky je tedy závislá na hodnotě světelného toku. Čím větší osvětlení požadujeme, tím bude mít žárovka vyšší spotřebu. Dobře použitelné jsou LED žárovky od hodnoty světelného toku 68lm a vyšší s příkonem od 1,5W.
Dále je také důležitý závit žárovky. LED žárovky, vhodné pro nahrazení klasických pokojových žárovek, mají závit označen E27. Žárovky, které najdeme např. v pokojových nebo stolních lampách, mají menší závit označený E14.

Nevýhodou světelných zdrojů LED, je jejich prvotní pořizovací cena. Tato cena se Vám ovšem brzy vrátí v podobě úspory elektrické energie. LED osvětlení Vám vydrží téměř na celý život! Odpadá tedy starost, s neustálým vyměňováním zastaralých žárovek.          

  Co je LED?
LED osvětlení, jedná se o zdroj světla LED (Light Emitting Diode - světlo emitující dioda) s nejnižšími energetickými nároky a s velkou životností, v rozmezí od 50.000 do 100.000 hodin vyráběných z LED diod, kterým nevadí časté vypínání a zapínání bez jakékoliv údržby.
 
 Přichází nová generace úsporného osvětlení.
LED světla jsou vyráběna v mnoha variacích, ať už jako směrová, bodová svítidla do interiérů, rozptýlená světla v tradičních kulatých tvarech, reflektorová s delším dosvitem, či LED světla s takzvanými High Power LED, kdy se jedná o moduly s výkonem od 1W až 5W. Jak již vyplývá z předešlého textu LED svítidla a LED žárovky je maximálně úsporné řešení osvětlení Vašich prostor.
 
 Kde všude se dá použít LED osvětlení?
LED osvětlení se dají použít v různých kombinacích a do různých interiérů, ať už do soukromých bytů či hotelových, restauračních zařízení, dále také jako provozní osvětlení. Výhodou LED osvětlení je také nízká tepelná zářivost a velmi nízká spotřeba.
 
 Srovnání.:
Klasická žárovka
 spotřeba žárovky *24 hodin svícení *cena KW/h *365 dní = Výsledná cena energie za rok. 
 0,06 *24 *5 *365 = 2628 Kč
Led žárovka
 0,006 *24 *5 *365 = 262
Úspora LED-žárovky činí = 2 366 Kč
Tedy po odečtení ceny Led žárovky roční úspora činí cca. 2 150 Kč  tedy za 10 let svícení ušetříte 21 500 Kč 
 Což opravdu stojí za zvážení.
 
 
 
Převodní tabulka, LED = běžná žárovka (ne úsporná):
  1W   13W 
1.6W 18W  
2W 25W
  2.8-3W   35W
5W    55W     
6.8-7W 75W

 

 

 

Akce na LED žárovky - již od 55kč